REFERAT MISYJNY OJCÓW FRANCISZKANÓW

PROWINCJI ŚW. JADWIGI

MISJA W BAKOISSI

Drodzy Przyjaciele Misji

 

O. Robert Jurzysta OFM, misjonarz Togo poinformował, że Bakoissi odwiedził po raz pierwszy po swoim wyborze biskup diecezji Dapaong Dominique Banlène Guigbile. Wierni przywitali go bardzo uroczyście.

Ks. Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił Słowo Boże. Po Mszy św. był wspólny poczęstunek, który przygotowały kobiety z parafii.

 

 

LIST O. BPA ANTONIEGO REIMANNA

   Drogi Ojcze Proboszczu Lucjanie wraz z dziećmi I Komunijnymi i ich Rodzicami.

 

   Bardzo ucieszyłem się kiedy przez pośrednictwo Referatu misyjnego w Górze św. Anny, nasze dzieci, którymi opiekujemy w Centrum formacyjnym św. Klary z Asyżu Wikariatu Apostolskiego Ñuflo de Chávez, otrzymały od dzieci I Komunijnych piękny dar w wysokości 4800 zł. Pieniądze te zostały zamienione na dolary przekazane w całości na potrzeby dzieci.

Centrum formacyjnym św. Klary z Asyżu zostało utworzone dla dzieci, których domy rodzinne zostały całkowicie zniszczone przez powódź spowodowaną rzeką Rio Grande w 2006 roku. W tym czasie wiele miejscowości przestało istnieć a duża część rodzin zamieszkała w okolicach miejscowości Cuatro Canadas.

REKOLEKCJE RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH

ZAPROSZENIE NA REKOLEKCJE RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH

Drogie Siostry i Drodzy Bracia.

 

 

Dwa wydarzenia w życiu Kościoła dominują w 2017 roku. Oba, choć godne są nadzwyczajnej uwagi, dają możliwość głębokiego zapatrzenia się w Boże sprawy XXI wieku.

Przed stu laty trójka portugalskich dzieci dostąpiła łaski spotkania Matki Najświętszej na drodze swojego życia. Maryja przychodzi do nich w czasie, kiedy szalała okrutna wojna, wielu ludzi się pogubiło i odeszło od Boga. Matka Boża przez dzieci fatimskie niesie światu posłanie, by ludzie wrócili na drogę wiary, nie łamali Bożych przykazań, wzajemnie się szanowali i żyli w pokoju. Te słowa Matki Boga roznoszą się echem po świecie i nie można nam dzisiaj ich nie usłyszeć.

INTENCJE MSZALNE

Intencje mszalne

Od wielu lat nasi misjonarze otrzymują pomoc przez zamawianie intencji mszalnych. Przysyłane są także msze św. gregoriańskie, które odprawiają misjonarze w różnych regionach świata. Nie jesteśmy w stanie informować wiernych, co do odprawianych pojedynczych intencji mszalnych, ze względu na odległość i specyfikę misyjnej pracy. Jeżeli chodzi o msze św. gregoriańskie ofiarodawcy są informowani, gdzie 30 mszy świętych zostanie odprawionych i przez którego z misjonarzy. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu naszych misjonarzy składam serdecznie podziękowania.

WAŻNE TERMINY

Drodzy Przyjaciele Misji.

W tym miejscu będziemy systematycznie podawać najważniejsze terminy pielgrzymek i rekolekcji:

Pielgrzymka Przyjaciół Misji i Ziemi Świętej

Relacja z pielgrzymki przyjaciół misji i Ziemi św. na Górze św. Anny 17-18 czerwca 2017

W sobotę 17 czerwca rozpoczęliśmy na Górze św. Anny 15-tą pielgrzymkę Przyjaciół Misji i Ziemi Świętej. Niestety, pogoda w sobotę była deszczowa. Na pielgrzymkę przyjechali sekretarze i animatorzy misyjni konferencji północno-słowiańskiej zakonu braci mniejszych: O. Dymitr Żeglin z prowincji WNMP w Katowicach, sekretarz ewangelizacji misyjnej konferencji; O. Gerwazy Podworski z prowincji NPNMP w Krakowie; O. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi św. z Krakowa, oraz O. Barnaba Dziekan współbrat z Prowincji WNMP w Katowicach, misjonarz z Republiki Środkowej Afryki; O. Alan Mroczkowski z prowincji św. Franciszka, misjonarz z Boliwii i O. Karol Piela z Prowincji WNMP również misjonarz z Boliwii. Kustodię Ziemi św. reprezentował O. Piotr Blajer z Jerozolimy. W spotkaniu brał udział również przedstawiciel Koła Misyjnego WSD prowincji św. Jadwigi Br. Stefan Rak.

List O. Symeona Stachery

Z pasją i niesamowitą radością bardzo gorąco i tropikalnie pozdrawiam z bliskiej Afryki Północnej.

To już 15 rok jak rozpoczynam ciągle na nowo misję wśród muzułmanów. Tym razem, jako proboszcz tak chrześcijan jak i muzułmanów.

W tym roku doświadczył nas “ząb czasu” z kościołem parafialnym w Tetuanie, który liczy sobie 95 lat od powstania i nie był jeszcze odnawiany. Ciągłe opady deszczów w listopadzie i grudniu zniszczyły strop i część dachu runęła, kiedy kościół, dzięki Bogu, był pusty. Od stycznia zaczęło się pisanie projektów, listów, próśb do całego świata. Odpowiedzi nie były tak szybkie, bo odbudowywanie kościoła w kraju muzułmańskim, nie jest priorytetem dla wielu organizacji. 

Czytaj cały list

800-LECIE POBYTU FRANCISKANÓW W ZIEMI ŚWIĘTEJ

„Mogliśmy widzieć tego, kto jest pierwszym założycielem i mistrzem tego zakonu (Braci Mniejszych), któremu posłuszeństwo okazują wszyscy pozostali jako swemu przełożonemu generalnemu. Jest to człowiek prosty i niewykształcony, drogi jednak Bogu i ludziom. Ma na imię Franciszek. Pełen był takiego żaru miłości i gorliwości ducha, że, przyszedłszy do obozu wojska chrześcijańskiego, rozłożonego w pobliżu Damiety w ziemi Egipskiej, chciał udać się z duchem niezłomnym, zbrojny jedynie w tarczę swej wiary do obozu sułtana Egiptu. Saracenom, którzy go zatrzymali po drodze, powtarzał: „Jestem chrześcijaninem, zaprowadźcie mnie do waszego pana”. Kiedy został do niego przywiedziony, wpatrzona w oblicze Męża Bożego, bestia okrutna odczuła, że w sercu przemienia się w człowieka łagodnego. Przez kilka dni słuchał z wielką uwagą podczas gdy on głosił Chrystusa przed nim i przed jego sługami. Następnie, obawiając się, ktoś z jego świty mógłby pozwolić się nawrócić do Pana mocą jego słów i przejść do obozu chrześcijańskiego, nakazał, aby go odprowadzono z szacunkiem do naszego obozu. Gdy zaś żegnał się z nim, zalecił mu: „Módl się za mnie, aby Bóg raczył ukazać mi, jaka wiara i prawo są mu najmilsze”.

XV Pielgrzymka

ZAPROSZENIE

Drodzy Przyjaciele Misji i Ziemi Świętej.

Z wielką radością po raz 15-sty zapraszamy Was na coroczną pielgrzymkę na Górę św. Anny. W tym roku świętujemy 800-lecie przybycia św. Franciszka do Ziemi Pana Jezusa. Od tego też czasu zapisała się nasza franciszkańska obecność w Ziemi Pana Jezusa. Ziemia Święta dla nas jest „perłą” wszystkich misji franciszkańskich. Zakon franciszkański zapisał swoją obecność w najtrudniejszych czasach. Ta Ziemia zawsze była otwartą raną. Nasz zakon jako siewcy pokoju przychodził z orędziem pokoju i zgody miedzy ludźmi. W historię Kustodii Ziemi Świętej wpisały się wspaniałe postacie franciszkanów pochodzących z naszych ziem.