REFERAT MISYJNY OJCÓW FRANCISZKANÓW

PROWINCJI ŚW. JADWIGI

XV bal charytatywny

W sobotę 13 stycznia w Domu Pielgrzyma odbył się XV bal charytatywny, który w tym roku wspomógł dzieło misyjne franciszkanów w Malawi. Od wielu lat pracuje w Malawi O. Sebastian Unsner OFM. O. Sebastian pracuje jako misjonarz w prowincji św. Franciszka obejmującej państwa wschodniej Afryki. Jego przygoda misyjna rozpoczęła się w 1987 roku przygotowaniem językowym w Wielkiej Brytanii. Ze względu na kłopoty wizowe, pracę rozpoczął w Afryce w 1989 roku.

Życzenia

Drodzy Przyjaciele misji franciszkańskich.

Przed 800 laty św. Franciszek przybył do Ziemi Św. Ta wizyta i nawiedzenie miejsca narodzin Syna Bożego na pewno inspirowały Go do przybliżenia ludziom Bożego Narodzenia. W 1223 r. Franciszek z Asyżu obchodził na żywo przyjście Chrystusa w Greccio z wołem i osłem, przy żłobie pełnym siana. Ukazany został nowy wymiar tej Tajemnicy. Franciszek z Asyżu nazwał Boże Narodzenie „świętem nad świętami” — większym od wszystkich innych uroczystości i obchodził je z „niewysłowionym zapałem” (2 Celano, 199: Fonti Francescane, 787). Z wielką pobożnością całował obrazy Dzieciątka i, jak opowiada biograf: „słodko gaworzył, jak to czynią dzieci”.

List O. Sebastiana Unsner

SEBASTIAN UNSNER, P. O. BOX 27, DOWA, MALAWI

Grudzień 2017

Drodzy Krewni, Przyjaciele, Współbracia, Ludzie Dobrej Woli!

Witam Was ponownie z Dowa w Malawi. Kończy się Adwent, za kilka dni będziemy obchodzić przepiękne święta Bożego Narodzenia, a ja mam nadzieję, że zdołam wysłać ten list, via E-mail, jeszcze w tym tygodniu. Bedzie to zależało od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czy będzie prąd i czy Internet na poczcie będzie działał. W naszym domu nie mamy takich wielkich problemów z prądem, jak w ubiegłym roku, ponieważ w maju, dzięki pomocy dobrych ludzi, zainstalowaliśmy kolektory słoneczne.

Podziękowanie

DRODZY I SZANOWNI PRZYJACIELE, DOBRODZIEJE I SYMPATYCY MISJI FRANCISZKAŃSKICH

Od wielu lat dzieło pomocy misjom franciszkańskim przy naszym annogórskim sanktuarium w okresie przed Bożym Narodzeniem jest nadzwyczaj zauważalne. Dzięki wspaniałomyślności i pomysłowości zacnych mieszkanek i mieszkańców Góry św. Anny oraz ich talentom rękodzielniczym powstają ozdoby adwentowej i bożonarodzeniowe. Za tym wykonawstwem, które raduje i przyciąga wzrok, budzi podziw dla pracy, stają godziny pracy i poświęcenia. Bardzo cenimy sobie wasz czas ofiarowany misjom i podziwiamy was Waszą twórczość.

Czytaj więcej...

 

Spotkanie opłatkowe

W sobotę 09 grudnia referat misyjny zorganizował coroczne spotkanie rodziców, rodzeństwa i dobrodziejów misji na Górze św. Anny w Domu Pielgrzyma. Bazując na doświadczeniu zeszłego roku spotkanie rozpoczęło się w Domu Pielgrzyma wspólną kawą o godzinie 10.30. na początku O. Błażej, animator misji, wszystkich serdecznie przywitał i nawiązał do pierwszych spotkań opłatkowych, które odbyły się na Górze św. Anny. Była to również okazja, aby wspomnieć tych, którzy już odeszli do wieczności. Wspomnieliśmy i odmówili modlitwę za zmarłych misjonarzy: O. Grzegorza Rudola, O. Zygmunta Skrzydły misjonarzy z Boliwii, O. Kazimierza Zdrzalka i O. Wilhelma Formala misjonarzy z Ziemi Św. O. Błażej po krótce przedstawił też projekty misyjne i informację o pomocy misyjnej.

WIADOMOŚCI MISYJNE NR 26

Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje i Sympatycy misji franciszkańskich

W tym roku w zakonie braci mniejszych obchodzimy 800-lecie pobytu w Ziemi Świętej. Początków franciszkańskiej misji w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa należy dopatrywać się w pamiętnym spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, jakie miało miejsce w Damietcie podczas piątej wyprawy krzyżowej. Spotkawszy Franciszka i urzeczony jego postawą, sułtan zezwolił Braciom Mniejszym udać się do Ziemi Świętej. Pierwsi franciszkanie przybyli do portu w Akko w 1217 roku. Wśród nich był brat Eliasz z Kortony, późniejszy Minister Generalny Zakonu.

Czytaj cały biuletyn

50-lecie Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski

W poniedziałek 13 listopada O. Błażej Kurowski, animator misji prowincji św. Jadwigi uczestniczył w uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie świętowano 50-lecia działalności Komisji Misyjnej KEP. Komisję Misyjną powołano w 1967 r., realizując wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w „Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła” (Ad gentes). Zadaniem Komisji jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.

ZAMIESZKI W TOGO

Drodzy Przyjaciele Misji.

Otrzymaliśmy od O. Roberta informacje o zamieszkach w Togo.  Zamieszki mają miejsce w stolicy Lome, Dapaong, Mango i Sokode. Manifestanci domagają się wyboru nowego prezydenta. Wśród demonstrujących były ofiary śmiertelne.

REKOLEKCJE DLA RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH 2017

W piątek 13 października O. Błażej rozpoczął rekolekcje w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny dla Róż Różańcowych. Rozpoczęliśmy rekolekcje Mszą św. I Nabożeństwem Fatimskim z procesją. Mszy św. Przewodniczył O. Ambroży, proboszcz annogórskiej parafii. Po procesji uczestnicy rekolekcji spotkali się w sali wykładowej Domu Pielgrzyma, gdzie odbyło się oficjalne przywitanie. Uczestnicy obejrzeli film o Fatimie, który był opowiadaniem o dzieciach, ich rodzinach, miejscowości i cudownego spotkania z Matką Boską.